Skip to content

2487 Dahliadel DrVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block4405
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,300
83%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+0.7%
2024$5,576+5.0%
2023$5,312+2.9%
2022$5,160+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 4143, Page 4426Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2849, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1963