Skip to content

2539 Dahliadel DrVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Mar 22, 2011

Property Information

Block4405
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,740
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
21%
Improvement Value:$137,100
79%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,496+0.7%
2024$5,459+5.0%
2023$5,200+2.9%
2022$5,052+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4080, Page 2845

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1821, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1963