Skip to content

2486 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$47,900
Last Sale Date
Dec 1, 1988

Property Information

Block4405
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
67%
Improvement Value:$31,400
33%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,006+0.7%
2024$2,986+5.0%
2023$2,844+2.9%
2022$2,763+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 1758, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1945