Skip to content

293 Carpy AveVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block4405
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,772
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
19%
Improvement Value:$135,500
81%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336+0.7%
2024$5,301+5.0%
2023$5,050+2.9%
2022$4,906+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft1,772DeedBook 4209, Page 2597Recorded5/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955