Skip to content

1096 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block4505
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,812
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
17%
Improvement Value:$202,300
83%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,718+0.7%
2024$7,667+5.0%
2023$7,304+2.9%
2022$7,095+7.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,812DeedBook 4182, Page 3335Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 4106, Page 8636Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4093, Page 1841

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4079, Page 6716

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 2571, Page 136Recorded2/27/2002

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1177, Page 190