Skip to content

974 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block4505
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,408
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
26%
Improvement Value:$122,300
74%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+0.7%
2024$5,219+8.3%
2023$4,821+2.9%
2022$4,683+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,408DeedBook 4236, Page 1087Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 4160, Page 1273Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 2063, Page 154

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1783, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1989