Skip to content

1740 Jackson DrVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block4701
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
18%
Improvement Value:$100,700
82%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,641+0.7%
2024$3,615+5.3%
2023$3,432+3.2%
2022$3,327+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,272DeedBook 4261, Page 3449Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$16,450
DeedBook 1166, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1969