Skip to content

555 Nottingham DrVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Feb 1, 1990

Property Information

Block4702
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
20%
Improvement Value:$86,700
80%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,445+0.7%
2024$3,422+5.0%
2023$3,260+2.9%
2022$3,167+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1831, Page 100

Property Sale

Sale
$33,995
DeedBook 1572, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1974