Skip to content

860 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2006

Property Information

Block4703
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R- -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,314
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
19%
Improvement Value:$129,100
81%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,098+0.7%
2024$5,064+5.0%
2023$4,824+2.9%
2022$4,686+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989