Skip to content

1216 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block5501
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,299
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
24%
Improvement Value:$125,400
76%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+0.7%
2024$5,244+5.0%
2023$4,996+2.9%
2022$4,853+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998