Skip to content

1141 Chimes TerVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block4705
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-A
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,722
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,300
83%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+0.7%
2024$5,576+5.0%
2023$5,312+2.9%
2022$5,160+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1724, Page 211