Skip to content

1076 Hickory DrVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block4705
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,455
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
20%
Improvement Value:$103,000
80%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,114+0.7%
2024$4,087+5.0%
2023$3,893+2.9%
2022$3,782+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,455DeedBook 4233, Page 2083

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4004, Page 5381

Property Built

Built

Year Built: 1920