Skip to content

947 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block4801
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-A-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
27%
Improvement Value:$112,600
73%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,907+0.7%
2024$4,874+5.0%
2023$4,643+2.9%
2022$4,511+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972