Skip to content

559 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Feb 4, 1981

Property Information

Block4801
Lot75
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description1S-S-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,715-12.0%
2024$6,494-11.1%
2023$7,301+2.9%
2022$7,092+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 1372, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1966