Skip to content

735 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block4805
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
25%
Improvement Value:$85,000
75%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,604+0.7%
2024$3,581+5.0%
2023$3,411+2.9%
2022$3,313+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft768DeedBook 4211, Page 2353Recorded6/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1963