Skip to content

510 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block4813
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,310
Acreage2.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
31%
Improvement Value:$99,100
69%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+0.7%
2024$4,571+5.0%
2023$4,354+2.9%
2022$4,230+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,310DeedBook 4183, Page 9933Recorded8/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951