Skip to content

720 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block4902
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
23%
Improvement Value:$105,400
78%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,330+0.7%
2024$4,302+5.0%
2023$4,098+2.9%
2022$3,981+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850