Skip to content

713 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block4902
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,824
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
19%
Improvement Value:$122,600
81%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+0.7%
2024$4,798+5.0%
2023$4,571+2.9%
2022$4,440+8.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 4220, Page 1344Recorded12/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1915