Skip to content

624 Paul StVineland, NJ 08360

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block4902
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,264
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
22%
Improvement Value:$102,100
78%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+0.7%
2024$3,577+5.0%
2023$3,408+2.9%
2022$3,310+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,264DeedBook 4264, Page 9101Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$56,500

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 4125, Page 1625Recorded1/29/2015

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4015, Page 6432

Property Built

Built

Year Built: 1920