Skip to content

709 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block4903
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
29%
Improvement Value:$291,900
71%
Total Assessment$410,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,061+0.7%
2024$12,975+5.0%
2023$12,359+2.9%
2022$12,007+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 4128, Page 1676Recorded5/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 2797, Page 11