Skip to content

751 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block4914
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
20%
Improvement Value:$105,400
80%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,193+0.7%
2024$4,166+5.0%
2023$3,968+2.9%
2022$3,855+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,004DeedBook 4185, Page 8771Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 4117, Page 8113Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965