Skip to content

713 S Third StVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Date
Jun 21, 2068

Property Information

Block4806
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage990
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
27%
Improvement Value:$73,800
73%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,219+0.7%
2024$3,198+25.6%
2023$2,546+3.5%
2022$2,459+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956