Skip to content

752 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block4917
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,224
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
18%
Improvement Value:$121,000
82%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+0.7%
2024$4,675+5.0%
2023$4,453+2.9%
2022$4,326+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4083, Page 684

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2462, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1957