Skip to content

728 Yale TerVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block5004
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
30%
Improvement Value:$64,000
70%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+0.7%
2024$2,881+5.0%
2023$2,745+2.9%
2022$2,667+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 2350, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1950