Skip to content

734 Yale TerVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block5004
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,679
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
19%
Improvement Value:$115,600
81%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+0.7%
2024$4,514+5.0%
2023$4,300+2.9%
2022$4,177+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
Sq Ft1,679DeedBook 4220, Page 4815Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$1,200
DeedBook 2105, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1950