Skip to content

914 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block5004
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,171
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
29%
Improvement Value:$77,700
71%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+0.7%
2024$3,448+5.0%
2023$3,284+2.9%
2022$3,190+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4178, Page 4289Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4170, Page 7116Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$3,144

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4168, Page 7331Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$48,980
DeedBook 2376, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1910