Skip to content

794 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 2006
Apartment

Last Sale Price
$3,265,000
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block5004
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-C-X-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
5%
Improvement Value:$4,072,900
95%
Total Assessment$4,275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$180,698+0.7%
2024$179,507+5.0%
2023$170,994+2.9%
2022$166,113+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,265,000
DeedBook 2915, Page 174