Skip to content

698 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1919

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block5004
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage888
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
24%
Improvement Value:$121,900
76%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+0.7%
2024$5,096+5.0%
2023$4,854+2.9%
2022$4,715+39.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 2659, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1919