Skip to content

729 S State StVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Date
Aug 28, 2068

Property Information

Block5004
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,500
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
20%
Improvement Value:$111,300
80%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+0.7%
2024$4,400+5.0%
2023$4,191+2.9%
2022$4,071+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971