Skip to content

770 Buckwood LnVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block5101
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,373
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
18%
Improvement Value:$185,000
82%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+0.7%
2024$7,126+5.0%
2023$6,788+2.9%
2022$6,595+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$281,500

From:

To:

Sq Ft2,373DeedBook 4155, Page 8370Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4049, Page 7342

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 2853, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 2002