Skip to content

821 Longwood DrVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block5102
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,348
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
20%
Improvement Value:$155,900
80%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+0.7%
2024$6,165+5.0%
2023$5,872+2.9%
2022$5,705+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,348DeedBook 4234, Page 7478Recorded11/8/2022

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4064, Page 5745

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 2296, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1998