Skip to content

1825 Ferrari DrVineland, NJ 08361

Built 2010

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 24, 2010

Property Information

Block5306
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,647
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
13%
Improvement Value:$255,900
87%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+0.7%
2024$9,344+5.0%
2023$8,900+2.9%
2022$8,646+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4077, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 2010