Skip to content

1923 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Nov 21, 2001

Property Information

Block5601
Lot145
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
34%
Improvement Value:$88,500
66%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,276+0.7%
2024$4,248+5.0%
2023$4,046+2.9%
2022$3,931+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2552, Page 184