Skip to content

743 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 11, 1993

Property Information

Block4805
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,064
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
23%
Improvement Value:$103,700
77%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,052+0.7%
2024$4,023+5.3%
2023$3,821+3.1%
2022$3,704-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1979, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1953