Skip to content

1713 Mosswood DrVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block5601
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
18%
Improvement Value:$147,100
82%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,738+0.7%
2024$5,700+5.0%
2023$5,429+2.9%
2022$5,274+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4051, Page 7449

Property Built

Built

Year Built: 1970