Skip to content

646 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$181,900
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block4814
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
18%
Improvement Value:$136,400
82%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+0.7%
2024$5,232+5.0%
2023$4,984+2.9%
2022$4,841+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$181,900
Sq Ft1,344DeedBook 4185, Page 754Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2776, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1974