Skip to content

1670 Caitlin DrVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block5601
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,336
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
24%
Improvement Value:$119,800
76%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989+0.7%
2024$4,956+5.0%
2023$4,721+2.9%
2022$4,587+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 4106, Page 8036Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4004, Page 6983

Property Built

Built

Year Built: 1979