Skip to content

1740 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 2020

Property Information

Block5601
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
55%
Improvement Value:$40,800
45%
Total Assessment$91,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,910+0.7%
2024$2,891+5.0%
2023$2,754+2.9%
2022$2,675+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961