Skip to content

2028 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block5601
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
61%
Improvement Value:$37,500
39%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+0.7%
2024$3,062+5.0%
2023$2,917+2.9%
2022$2,833+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4220, Page 4920Recorded12/30/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1928