Skip to content

364 New Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 2011

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block5802
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description1S-F-4AG-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage3,404
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
16%
Improvement Value:$225,300
84%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+0.7%
2024$8,483+5.0%
2023$8,081+2.9%
2022$7,850+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4073, Page 3745