Skip to content

1378 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block5804
Lot106
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,334
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
16%
Improvement Value:$151,100
84%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728+0.7%
2024$5,690+5.0%
2023$5,420+2.9%
2022$5,266+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft2,334DeedBook 4230, Page 1740Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4081, Page 5051

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1239, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1972