Skip to content

1551 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block5901
Lot115
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
26%
Improvement Value:$104,400
74%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+0.7%
2024$4,460+5.0%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500
Sq Ft1,680DeedBook 4280, Page 816Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2865, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1910