Skip to content

1453 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1952
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block5901
Lot118
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X----,3
Dwellings2
Zoning05
Sq Footage1,573
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
24%
Improvement Value:$154,200
76%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451+0.7%
2024$6,408+5.0%
2023$6,104+2.9%
2022$5,930+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2582, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1952