Skip to content

2307 Delmar AveVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block6101
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,312
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
15%
Improvement Value:$210,000
85%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+0.7%
2024$7,857+5.0%
2023$7,484+2.9%
2022$7,271+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft3,312DeedBook 4196, Page 5541Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$333,275
DeedBook 4049, Page 6809

Property Built

Built

Year Built: 2008