Skip to content

2111 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block6202
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
30%
Improvement Value:$84,900
70%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856+0.7%
2024$3,830+5.0%
2023$3,649+2.9%
2022$3,545+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 2511, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1900