Skip to content

1933 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block6301
Lot161
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0063

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,440
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
29%
Improvement Value:$105,000
71%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+0.7%
2024$4,681+5.0%
2023$4,459+2.9%
2022$4,332+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,440DeedBook 4258, Page 4529Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4100, Page 6342

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1973, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1917