Skip to content

1947 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block6304
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,164
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
26%
Improvement Value:$110,400
74%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+0.7%
2024$4,741+5.0%
2023$4,516+2.9%
2022$4,388+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,220
DeedBook 1950, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1992