Skip to content

3228 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block6407
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,732
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
24%
Improvement Value:$126,100
76%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+0.7%
2024$5,251+5.0%
2023$5,002+8.5%
2022$4,609+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1182, Page 1160

Property Built

Built

Year Built: 1968