Skip to content

3785 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block6503
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,698
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
23%
Improvement Value:$110,700
77%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+0.7%
2024$4,561+5.0%
2023$4,345+2.9%
2022$4,221+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962