Skip to content

3383 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 30, 1992

Property Information

Block6411
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0064

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
24%
Improvement Value:$120,100
76%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+0.7%
2024$5,026+5.0%
2023$4,788+2.9%
2022$4,651+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1978, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1976